e
sv

Film incelemesi: Knorr – Aileler için komik, çekici ve iç açıcı

Film incelemesi: Knorr – Aileler için komik, çekici ve iç açıcı
avatar

Soner Bağcı

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Film incelemesi: Knorr – Aileler için komik, çekici ve iç açıcı

Film Adı : Knorr
IMDb Puanı: 7.5 / 10
İsveç Sineması Prömiyeri: 13 Ocak 2023
Yönetmen: Mascha Halberstad

Örneğin spor tatillerinde birlikte sinemaya gitmek isteyen çocuklu aileler için mükemmel bir film. Bu animasyonlu aile filmi, Hollanda’da çok güzel bir stop motion görünümüyle yaratıldı ve İsveççe seslendirmelere sahip. Animasyonlu karakterler harika bir şekilde yapılmış ve karakterleri çok doğru şekilde yakalamışlar. Oyuncak bebek olmalarına rağmen kendilerini çok canlı hissetiriyorlar.

Ana karakter, dokuz yaşındaki kız Luce’dir. Luce ailesinden, bir köpek ister ama babası alerjik olduğu için bu dileği asla gerçekleşmez. Doğum gününden hemen önce dedesi Ture ortaya çıkar. Ture uzun yıllardır ABD’de yaşıyor ve Ture ortaya çıkmasından ne Luce’nin annesi ne de teyzesi mutlu değil. Luce’un bilmediği şey, Büyükbaba Ture’nin bir kasap olduğu ve yarışma sırasında başka bir kasapla kavga ettikten sonra kasabanın büyük sosis yarışmasından 25 yıl süreyle men edildiğidir.

Büyükbaba Ture, Luce’a doğum günü hediyesi olarak bir domuz yavrusu satın alma fikrini bulur. Babasının domuz sürgülerine alerjisi yok. Luce, annesi ve babası vejeteryan. Annesi sebze yetiştirdiği bahçesiyle çok ilgili. Bahçe annenin büyük ilgisidir. Ancak anne sebze aşığı olmasına ve hayvanların öldürülmesini istememesine rağmen, hayvanların doğası hakkında pek bir anlayışa sahip değildir. Luce’un annesi bir hayvansevere bile benzemiyor. Ailede bir domuz yavrusu olduğu için hiç mutlu değil ve kalabilmek için kedi gibi bir çöp kutusuna kakasını yapmayı öğrenmesini istiyor. Elbette domuz çiftliğinde bahçedeki ekinlere dokunmamalıdır.

Knorr – Aileler için komik, çekici ve iç açıcı

Luce, adı Knorr olan domuz yavrusunu seviyor. Knorr’u elinde tutmak için, Knorr’a ailede kalması için bilmesi gerekenleri öğretebilmek için Knorr ile birlikte bir evcil hayvan kursuna kaydolur.

Belki ara sıra et yiyen ebeveyn, filmin sosislerin domuzlardan ve genellikle de domuz yavrularından yapıldığını açıkça belirtmesinden memnun değildir. Ancak iklim ve çevre ile dünyamıza yönelik tehditler göz önüne alındığında, yalnızca daha fazla insanın vejeteryan veya vegan olması veya en azından et tüketimini azaltması iyidir.

Knorr, Tosca Menten’in bir çocuk kitabından uyarlanmıştır. Yönetmen Mascha Halberstad daha önce, Şans Alma ve Nasıl Hayatta Kalmalı filmlerinin animasyonlarında da çalışmıştı. Yapımcı Marleen Slot ile birlikte Holy Motion Studio animasyon stüdyosunu yönetiyor.

Knorr dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yaptı. Film, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Yapım Tasarımı kategorilerinde Hollanda’nın Oscar eşdeğeri olan Altın Buzağı’yı kazandı.

Eğlenceli bir film ve muhtemelen hepimizin hayatımızdan tanıyabileceği birçok karakter. Büyüleyici, iç açıcı ve çocuklar için uygun bir şekilde heyecan verici. Evet, biz yetişkinler için de heyecan verici. Büyük bir kalbe sahip  ve iyi yapılmış bir aile filmi.

Bunları Biliyormusunuz ?

Beyin Sağlını Koruyan Besinler Nelerdir ?

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Film incelemesi: Knorr – Aileler için komik, çekici ve iç açıcı